Who is running for Congress in New York?

Inside a joint session at the U.S. Congress
Inside a joint session at the U.S. Congress
Rob Crandall/Shutterstock

Who is running for Congress in New York?

A comprehensive list of every candidate in the state who has filed to run for the House of Representatives.
June 25, 2018

With New York’s congressional primaries set for June 26, followed by the the general election on Nov. 6, City & State compiled a list of every candidate appearing on the ballot for each district, based on information from the state Board of Elections.

Districts that have multiple people filed under one party will participate in the primaries this month to determine that party’s nominee for the November general election. Candidates whose names appear with more than one party are on multiple ballot lines through a process known as fusion voting. A vote counts the same regardless of the line the vote is cast on for those candidates.  
 

District 1

Counties: Suffolk

Incumbent: Lee Zeldin (R)

Democrats

Vivian Viloria-Fisher
David Pechefsky
Perry Gershon
Elaine Di Masi
Kate Browning

Republicans

Lee Zeldin

Conservative Party

Lee Zeldin

Working Families Party

Patricia Latzman

Independence Party

Lee Zeldin

Women’s Equality Party

Kate Browning

Reform Party

Lee Zeldin
 

District 2

Counties: Nassau and Suffolk

Incumbent: Peter King (R)

Democrats

Liuba Grechen Shirley
Du Wayne Gregory

Republicans

Peter King

Conservative Party

Peter King

Working Families Party

Du Wayne Gregory

Independence Party

Du Wayne Gregory

Women’s Equality Party

Du Wayne Gregory

Reform Party

Peter King
 

District 3

Counties: Nassau, Queens and Suffolk

Incumbent: Thomas Suozzi (D)

Democrats

Thomas Suozzi

Republicans

Dan DeBono

Conservative Party

Dana DeBono

Working Families Party

Thomas Suozzi

Independence Party

Thomas Suozzi

Women’s Equality Party

Thomas Suozzi

Reform Party

Thomas Suozzi
 

District 4

Counties: Nassau

Incumbent: Kathleen Rice (D)

Democrats

Kathleen Rice

Republicans

Ameer Benno

Conservative Party

Ameer Benno

Women’s Equality Party

Kathleen Rice

Reform Party

Ameer Benno
 

District 5

Counties: Nassau and Queens

Incumbent: Gregory Meeks (D)

Democrats

Carl Achille
Mizan Choudhury
Gregory Meeks

Republicans

N/A
 

District 6

Counties: Queens

Incumbent: Grace Meng (D)

Democrats

Grace Meng

Republicans

N/A

Green Party

Thomas Hillgardner

Working Families Party

Grace Meng

Women’s Equality Party

Grace Meng

Reform Party

Grace Meng
 

District 7

Counties: Kings, New York and Queens

Incumbent: Nydia Velazquez (D)

Democrats

Nydia Velazquez

Republicans

N/A

Conservative Party

Joseph Lieberman

Working Families Party

Nydia Velazquez

Women’s Equality Party

Nydia Velazquez
 

District 8

Counties: Kings and Queens

Incumbent: Hakeem Jeffries (D)

Democrats

Hakeem Jeffries

Republicans

N/A

Conservative Party

Ernest Johnson

Working Families Party

Hakeem Jeffries

Women’s Equality Party

Hakeem Jeffries

Reform Party

Jessica White
 

District 9

Counties: Kings

Incumbent: Yvette Clarke (D)

Democrats

Yvette Clarke
Adem Bunkeddeko

Republicans

Lutchi  Gayot

Conservative Party

Lutchi Gayot

Working Families Party

Yvette Clarke

Reform Party

Joel Anabilah-Azumah
 

District 10

Counties: Kings and New York

Incumbent: Jerrold Nadler (D)

Democrats

Jerrold L. Nadler

Republicans

Naomi Levin

Conservative Party

Naomi Levin

Working Families Party

Jerrold Nadler

Women’s Equality Party

Jerrold Nadler

Reform Party

Naomi Levin
 

District 11

Counties: Richmond and Kings

Incumbent: Dan Donovan (R)

Democrats

Zach Emig
Omar Vaid
Radhakrishna Mohan
Max Rose
Michael DeVito Jr.
Paul Sperling

Republicans

Michael Grimm
Dan Donovan

Conservative Party

Dan Donovan

Green Party

Henry Bardel

Working Families Party

Max Rose

Independence Party

Dan Donovan

Women’s Equality Party

Max Rose

Reform Party

Dan Donovan
 

District 12

Counties: Kings, New York and Queens

Incumbent: Carolyn Maloney (D)

Democrats

Suraj Patel
Carolyn Maloney

Republicans

Eliot Rabin

Green Party

Scott Hutchins

Working Families Party

Carolyn Maloney

Women’s Equality Party

Carolyn Maloney

Reform Party

Carolyn Maloney
 

District 13

Counties: Bronx and New York

Incumbent: Adriano Espaillat (D)

Democrats

Adriano Espaillat

Republicans

Jineea Butler

Working Families Party

Adriano Espaillat

Reform Party

Jineea Butler
 

District 14

Counties: Bronx and Queens

Incumbent: Joseph Crowley (D)

Democrats

Joseph Crowley
Alexandria Ocasio-Cortez

Republicans

Anthony Pappas

Conservative Party

Elizabeth Perri

Working Families Party

Joseph Crowley

Women’s Equality Party

Joseph Crowley

Reform Party

James Dillon
 

District 15

Counties: Bronx

Incumbent: Jose Serrano (D)

Democrats

Jose Serrano

Republicans

Jason Gonzalez

Conservative Party

Jason Gonzalez

Working Families Party

Jose Serrano

Women’s Equality Party

Jose Serrano
 

District 16

Counties: Bronx and Westchester

Incumbent: Eliot Engel (D)

Democrats

Jonathan Lewis
Joyce Briscoe
Derickson Lawrence
Eliot Engel

Republicans

N/A

Working Families Party

Eliot Engel

Women’s Equality Party

Eliot Engel
 

District 17

Counties: Rockland and Westchester

Incumbent: Nita Lowey (D)

Democrats

Nita Lowey

Republicans

N/A

Working Families Party

Nita Lowey

Women’s Equality Party

Nita Lowey

Reform Party

Joseph Ciardullo
 

District 18

Counties: Orange, Putnam, Dutchess and Westchester

Incumbent: Sean Patrick Maloney (D)

Democrats

Sean Patrick Maloney

Republicans

James O’Donnell

Conservative Party

James O’Donnell

Working Families Party

Sean Patrick Maloney

Independence Party

Sean Patrick Maloney

Women’s Equality Party

Sean Patrick Maloney

Reform Party

James O’Donnell
 

District 19

Counties: Columbia, Delaware, Greene, Otsego, Schoharie, Sullivan, Ulster, Broome, Dutchess, Montgomery and Rensselaer

Incumbent: John Faso (R)

Democrats

Jeff Beals
Pat Ryan
Antonio Delgado
Brian Flynn
Gareth Rhodes
Erin Collier
Dave Clegg

Republicans

John Faso

Conservative Party

John Faso

Green Party

Steve Greenfield

Working Families Party

Bob Cohen

Independence Party

John Faso

Reform Party

John Faso
 

District 20

Counties: Albany, Schenectady, Montgomery,Rensselaer and Saratoga

Incumbent: Paul Tonko (D)

Democrats

Paul Tonko

Republicans

Francis Vitollo

Working Families Party

Paul D. Tonko

Women’s Equality Party

Paul D. Tonko

Reform Party

Paul D. Tonko
 

District 21

Counties: Clinton, Essex, Franklin, Fulton, Hamilton, Jefferson, Lewis, St. Lawrence, Warren, Washington, Herkimer and Saratoga

Incumbent: Elise Stefanik (R)

Democrats

Katie Wilson
Tedra Cobb
Don Boyajian
Dylan Ratigan
Patrick Nelson
Emily Martz

Republicans

Elise Stefanik

Conservative Party

Elise Stefanik

Green Party

Lynn Kahn

Working Families Party

Katie Wilson

Independence Party

Elise Stefanik

Reform Party

Elise Stefanik
 

District 22

Counties: Chenango, Cortland, Madison, Oneida, Broome, Herkimer, Oswego and Tioga

Incumbent: Claudia Tenney (R)

Democrats

Anthony Brindisi

Republicans

Claudia Tenney

Conservative Party

Claudia Tenney

Working Families Party

Anthony Brindisi

Independence Party

Anthony Brindisi

Women’s Equality Party

Anthony Brindisi

Reform Party

Claudia Tenney
 

District 23

Counties: Allegany, Cattaraugus, Chautauqua, Chemung, Schuyler, Seneca, Steuben, Tompkins, Yates, Ontario and Tioga

Incumbent: Thomas Reed (R)

Democrats

Ian Golden
Linda Andrei
Tracy Mitrano
Edward Sundquist
Max Della Pia

Republicans

Thomas Reed

Conservative Party

Thomas Reed

Working Families Party

Tracy Mitrano

Independence Party

Thomas Reed

Women’s Equality Party

Tracy Mitrano
 

District 24

Counties: Cayuga, Onondaga, Wayne and Oswego

Incumbent: John Katko (R)

Democrats

Dana Balter
Juanita Perez Williams

Republicans

John Katko

Conservative Party

John Katko

Working Families Party

Dana Balter

Independence Party

John Katko

Women’s Equality Party

Dana Balter

Reform Party

John Katko
 

District 25

Counties: Monroe

Incumbent: N/A (Rep. Louise Slaughter died earlier this year)

Democrats

Joseph Morelle
Rachel Barnhart

Robin Wilt

Adam McFadden

Republicans

Jim Maxwell

Conservative Party

Jim Maxwell

Working Families Party

Joseph Morelle

Independence Party

Joseph Morelle

Women’s Equality Party

Joseph Morelle

Reform Party

Jim Maxwell
 

District 26

Counties: Erie and Niagara

Incumbent: Brian Higgins (D)

Democrats

Brian Higgins

Republicans

Renee Zeno

Working Families Party

Brian Higgins

Women’s Equality Party

Brian Higgins
 

District 27

Counties: Genesee, Livingston, Orleans, Wyoming, Erie, Monroe, Niagara and Ontario

Incumbent: Chris Collins (R)

Democrats

Nathan McMurray

Republicans

Chris Collins

Conservative Party

Chris Collins

Working Families Party

Anthony McMurray

Independence Party

Chris Collins

Women’s Equality Party

Nathan McMurray

Reform Party

Larry Piegza

City & State
20190526